شرکت صنعتی و معدنی

اپال پارسیان سنگان

کارخانه تولید کنسانتره 2/4 میلیون تن

پروژه احداث کارخانه کنسانتره با ظرفیت تولید 4/2 میلیون تن درسال شرکت اپال پارسیان سنگان با هدف رساندن ظرفیت تولید کنسانتره به 5 میلیون تن در سال تعریف شده است تا بتواند خوراک ورودی واحد گندله سازی با ظرفیت 5 میلیون تن در سال را تامین نماید.
 فرآيندها و عمليات پيش بيني شده در این طرح به طور خلاصه پس از انتقال ماده معدني از محل سنگ شکن به كارخانه توسط نوار نقاله، شامل خردايش ثانويه، جدايش هاي مغناطيسي چند مرحله اي، آسياها، تيکنر باطله و بازيابي آب فرآيند، فيلتراسيون كنسانتره، ذخيره سازي، بارگيري و حمل كنسانتره مي باشد. خوراک اصلی کارخانه (کنسانتره) سنگ آهن است كه از آنومالي هاي سنگان تامين مي گردد و اين كارخانه سالانه به بیش از 5 ميليون تن سنگ آهن نياز دارد. 
مکان يابي كارخانه داخل محدوده مجتمع معدني سنگان و بر اساس مطالعات كارشناسي و مهندسي صورت گرفته است. ماده معدني مورد نياز اين كارخانه از آنوماليهاي غربي سنگان و توده B تامين مي گردد. اين توده مگنتيتي كم سولفور مي باشد و نياز به فلوتاسيون و سولفور زدايي ندارد. 
اجرای این پروژه بصورت EPC طی قراردادی به شرکت های آسکوتک بعنوان پیمانکار خارجی و شرکت سازه های صنعتی آذران بعنوان پیمانکار داخلی که در مجموع پیمانکاران نامیده می شوند واگذار شده است.
 شایان ذکر است پیشرفت فیزیکی پروژه در حال حاضر بالغ بر 30 درصد می باشد و پیش بینی می شود نصب بخش عمده ای از تجهیزات در سال 1402 انجام و در اوایل سال 1403 کارخانه به بهره برداری برسد.