شرکت صنعتی و معدنی

اپال پارسیان سنگان

واحد انبارهای شرکت اپال پارسیان

 

   انبار چیست؟

در دنیای امروز انبار و خدمات انبارداری نقش غیر قابل انکاری در سازمان ها و صنایع مختلف ایفا می نماید. نیاز سهولت دسترسی به بخش های  مختلف کالاها و خدمات و سازماندهی نمودن سیستم های نگهداری کالاها ایجاد بخشی به نام انبار را  ضروری نموده است.

 هدف از ایجاد انبار:

  1.  دریافت کالا      2- جابجایی کالا    3- نگهداری    4- تحویل کالا

نکات مهم در مورد انبار:

یک سیستم انبار منظم و برنامه ریزی شده از لحاظ بهره وری در زمان و هزینه، می تواند کمک شایان توجهی به مجموعه ها جهت ساماندهی امورانجام دهد. ارزش ریالی موجودی های انبار در صنایع مختلف متفاوت است و عوامل مختلفی در میزان نگهداری موجودی انبار واحدهای صنعتی و تجاری موثرند. از جمله: روش تولید، میزان به کارگیری ماشین آلات، نوع محصول ساخته شده، بازار مصرف، نوع مواد اولیه مورد نیاز نوسانات ارزی و قیمت در بازارهای جهانی، وضعیت واحد صنعتی در کل صنعت کشور و جهان  و بالاخره سیستم های تدارکاتی و سفارش های واحدهای تولیدی.

اما انبار به دلایل متفاوتی برای موسسات و مراکز ثجاری و صنعتی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد که مهم ترین آنها عبارتند از: ارزش بالای سرمایه در گردش شرکت که به صورت کالا در انبار نگهداری می شود.(گاها تا 60 درصد سرمایه در گردش)  و همچنین  ارتباط مداوم بخش انبار با بخش هایی نظیر تولید و یا تعمیر و نگهداری و وقفه در تولید به علت نرسیدن نیازمندی ها.

اهداف و وظایف انبارها:

تامین و نگهداری کالاهای مورد نیاز سازمان در زمان مناسب و همچنین مدیریت انبارداری و برنامه ریزی و ساماندهی و هماهنگی و هدایت و کنترل عملیات انبارداری.

انواع ساختمان : انبار در شرکت اپال پارسیان شامل انبارهای سرپوشیده و نیمه باز و رو باز می باشد.

از حیث تفکیک و جداسازی  قطعات و کالاها، انبارهای شرکت به شرح ذیل می باشد:

1-انبار واردات (قرنطینه)

2-انبار قطعات یدکی و مکانیکی

3-انبار پایپینگ و ابزار آلات

4-انبار ملزومات اداری و مصرفی و ایمنی

5-انبار قطعات برقی، اتوماسیون و ابزاردقیق، آی تی و آزمایشگاه

6-انبارقطعات سنگین و سرمایه ای

7-انبارمواد شیمیایی

8-انبار ضایعات و قطعات مستعمل