شرکت صنعتی و معدنی

اپال پارسیان سنگان

بومی سازی در اپال پارسیان سنگان

 

یکی از مهم ترین چالش های تولید کنندگان فولاد طی سال های اخیر تحریم ها و تبعات ناشی از آن بر صنعت معدن و زنجیره فولاد در کشور است که باعث محدودیت در واردات قطعات مورد نیاز خطوط تولید شده  است . این در حالیست که فولاد سازان کشور طی این سالها برای حفظ تولید و توسعه مسیری که ترسیم شده بود ، تلاش های بسیاری کرده اند به نحوی که مناطق بزرگ صنعتی در نقاط مختلف کشور شکل گرفته است که در حقیقت قطبهای تولید آهن در کشور هستند، در همین راستا شهرستان خواف و سنگان در خراسان رضوی یکی از مهمترین مناطق معدنی در کشور می باشد که در طی سال های اخیر توسعه چشمگیری داشته و صنایع فولادی زیادی در این منطقه ایجاد شده است.
در همین راستا، واحد بومی سازی شرکت اپال پارسیان سنگان با هدف افزایش توان تولید داخل، حفظ توان حداکثری تولید و استفاده از ظرفیت تولید کنندگان ،کار آفرینان و فعالان اقتصادی کشور، فعالیت خود را  آغاز نموده است. 

اقدامات صورت پذیرفته در واحد بومی سازی :
•    تهیه 8400 شیت نقشه از بیش از 3400  قطعه و تجهیز،که با بومی سازی این تعداد از تجهیز و قطعات در داخل کشور صرفه جویی 42 میلیون یورویی حاصل گردیده است.
•    در راستای حمایت از شرکتهای صنعتی استان و پارک های علم و فناوری، این مجموعه ضمن عقد تفاهم نامه همکاری متقابل با پارک علم و فن آوری خراسان  تا کنون  موفق به شناسایی بیش از 112 شرکت توانمند استانی  در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات شده که 61 مورد از این شرکت ها مربوط به شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان خراسان می باشد.
•    استفاده از بروزترین تجهیزات مهندسی معکوس همواره در دستور کار واحد بومی سازی بوده به طوری که در حال حاضر جهت مهندسی معکوس قطعات و تجهیزات از دوربین اسکنر سه بعدی که در منطقه سنگان منحصر به فرد می باشد بهره میبرد.
•    در زمینه تحقیق و توسعهواحد بومی سازی اپال پارسیان سنگان، به دستاوردهای خوبی با اجرای طرح های پیشنهادی در زمینه کاهش انرژی دست پیدا کرده است به طوری که با اجرای این طرح ها 60 درصد  در مصرف آب و 5 درصد در مصرف برق کاهش مصرف رخ داده است.

 

چشم انداز واحد بومی سازی 
واحد بومی سازی با هدف، تامین به موقع و تداوم فعالیت خطوط تولید بدون وقفه با وجود تحریم های بین المللی علیه کشور و در جهت حفظ استقلال در تأمین مواد ، قطعات و ماشین‌آلات صنعتی و با تعامل با تولیدکننده گان و تأمین‌کنندگان داخلی می کوشد تا قدم های استوار و ماندگاری را در مسیر خودکفایی در صنعت معدن و فولاد کشور بردارد.