شرکت صنعتی و معدنی

اپال پارسیان سنگان

کارخانه گندله سازی

 

ظرفیت این پروژه ۵ میلیون تن در سال می‌باشد.  ساخت این کارخانه حاصل مشارکت و همکاری شرکت‌های سازه‌های صنعتی آذران به عنوان سازنده داخلی و تیم مهندسی تورکس (Torex) و با روش کوره زنجیر متحرک (لورگی) می‌باشد. خوراک گندله‌سازی شرکت از  کارخانه کنسانتره 2.6میلیون تنی و خرید از شرکت‌های همجوار تامین می‌شود. هدف پروژه گندله سازی تامین خوراک کارخانه‌های فولاد سازی کشور و عدم نیاز به واردات آن بوده است. کارخانه گندله‌سازی به طور معمول از بخش‌های مخلوط‌سازی، تولید گندله خام، پخت گندله، سرند کردن گندله، پوشش دهی گندله و آسیا کردن گندله‌های ریز تشکیل شده است.
گندله سازی دومین مرحله از چرخه تولید فولاد می باشد.
در روش تولید آهن با استفاده از کوره بلند، نرمه سنگ آهن را نمی توان استفاده کرد . همچنین در مورد سنگ آهن های با عیار پایین بخاطر انجام مرحله تغلیظ و بالا بردن عیار سنگ آهن ، سنگ بصورت نرمه (کنسانتره) در می آید. لذا باید از فرآیندی جدید برای تبدیل کنسانتره پودری شکل به محصول قابل استفاده در کوره بلند استفاده شود، این فرآیند تحت نام پلت سازی (گندله سازی) ابداع شده و گسترش چشمگیری پیدا نموده است.
کارخانه گندله سازی اپال پارسیان سنگان با ظرفیت 5 میلیون تن در سال 1396 به بهره برداری رسیده است . از مشخصات این کارخانه کوره ای به طول فرآیندی 168 متر ، عرض 4 متر و 9 عدد دیسک گندله سازی با قطر 7.5 متر می باشد.